Chief Ministers of Himachal Pradesh List – Who is Present CM of Himachal Pradesh

Chief Ministers of Himachal Pradesh List – Who is Present CM of Himachal Pradesh

Chief Ministers of Himachal Pradesh List – Who is Present CM of Himachal Pradesh: welcome to currentaffairsandgk.com web portal. Here we have provided your the details of  Chief Ministers of Himachal Pradesh List. The present Chief Minister of Himachal Pradesh is Mr. Virbhadra Singh.  Virbhadra Singh is belong to Indian National Coongress.

Chief Ministers of Himachal Pradesh List:

 No  Name of Chief Ministers  Time  Party
 1  Yashwant Singh Parmar   8th Mar  1952 – 31st Oct 1956   INC- Indian National Congress
State ceased to exist   31st Oct 1956 – 1st Jul  1963  The state was converted into a Union Territory
2 Yashwant Singh Parmar   1st Jul  1963  – 28th Jan  1977   INC- Indian National Congress
3  Thakur Ram Lal  28th Jan  1977 –  30th Apr  1977   INC- Indian National Congress
 President’s Rule   30th Apr  1977 – 22nd Jun  1977
 4  Shanta Kumar   22nd Jun  1977 – 14th Feb 1980  JNP
 5  Thakur Ram Lal   14th Feb 1980 – 7th Apr  1983  INC- Indian National Congress
 6  Virbhadra Singh  8th Apr 1983 – 8th Mar 1985  INC- Indian National Congress
 7  Virbhadra Singh   8th Mar 1985 – 5th Mar  1990  INC- Indian National Congress
 8  Shanta Kumar 5th Mar  1990 – 15th Dec 19 92  BJP
 President’s Rule  15th Dec 19 92 –  3rd Dec 1993
 9  Virbhadra Singh 3rd Dec 1993 – 23rd Mar  1998  INC- Indian National Congress
 10  Prem Kumar Dhumal   23rd Mar 98 –  5th Mar  2003  BJP
 11  Virbhadra Singh   6th Mar  2003 – 30th Dec 2007  INC- Indian National Congress
 12  Prem Kumar Dhumal  30th Dec 2007 – 25th Dec  2012  BJP
13  Virbhadra Singh 25th Dec  2012 –  Present  INC- Indian National Congress

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
shared on wplocker.com