Chief Ministers of Jammu Kashmir List – Current CM of Jammu Kashmir

Chief Ministers of Jammu Kashmir List – Current CM of Jammu Kashmir

Chief Ministers of Jammu Kashmir List:

No Chief Ministers of Jammu and Kashmir Time
 1 Ghulam Mohammed Sadiq   30th Mar  1965 –  12th Dec 1971
 2 Syed Mir Qasim   12th Dec 1971 – 25th Feb  1975
 3 Sheikh Abdullah   25th Feb  1975 – 26th Mar  1977
President’s Rule  26th Mar  1977 –  9th Jul  1977
 4 Sheikh Abdullah   9th Jul  1977 – 8th Sep  1982
 5 Farooq Abdullah   8th Sep  1982 –  2nd Jul  1984
 6 Ghulam Mohammad Shah   2nd Jul  1984 – 6th Mar 1986
President’s Rule   6th Mar 1986 – 7th Nov  1986
 7 Farooq Abdullah   7th Nov  1986 – 19th Jan  1990
President’s Rule  19th Jan  1990 – 9th Oct  1996
 8 Farooq Abdullah  9th Oct  1996 –  18th Oct  2002
President’s Rule 18th Oct  2002 –   2nd Nov 2002
 9 Mufti Mohammad Sayeed 2nd Nov 2002 –   2nd Nov  2005
 10 Ghulam Nabi Azad 2nd Nov  2005 –  11th Jul  2008
President’s Rule   11th Jul  2008 – 5th Jan  2009
 11 Omar Abdullah 5th Jan  2009 – 9th Jan 2015
President’s Rule   9th Jan 2015 –  01st Mar  2015
 12 Mufti Mohammad Sayeed  01st Mar  2015 – Present

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
shared on wplocker.com