Chief Ministers of Odisha List – Present CM of Odisha

Chief Ministers of Odisha List – Present CM of Odisha / Orissa

Chief Ministers of Odisha List – Who is Present CM of Odisha: States in India and their Chief Ministers is one of the important topics regarding all competitive examinations. Here the team of current affairs and gk is giving you the list of Odisha/Orissa chief ministers and their timings from the beginning. The first  chief minister of the Odisha (Orissa) was Harekrushna ahatab. Harekrushna Mahatab belong to the party INC – Indian National Congress. The present chief minister of Odisha is Naveen Patnaik. He is the office since  21st May  2014.  Naveen Patnaik belong to BJD party. You can find the list of Odisha (Orissa) CM’s list bellow in the table format.

Chief Ministers of Odisha List:

 No  Name of Chief Ministers of Odisha  Time  Party
 1  Harekrushna Mahatab   23rd Apr  1946 –  12th May 1950  INC – Indian National Congress
 2  Nabakrushna Choudhury  12th May 1950 – 20th Feb  1952  INC – Indian National Congress
 3  Nabakrushna Choudhury  20th Feb  1952 –  19th Oct  1956  INC – Indian National Congress
 4  Harekrushna Mahatab 19th Oct  1956 –   6th Apr  1957  INC – Indian National Congress
 5  Harekrushna Mahatab  6th Apr  1957 –  22nd May  1959  INC – Indian National Congress
 6  Harekrushna Mahatab  22nd May  1959 –  25th Feb 1961  INC – Indian National Congress
 (President’s rule)  25th Feb 1961 –  23rd Jun  1961  N/A
 7  Biju Patnaik   23rd Jun  1961 – Oct 2nd Oct 1963  INC – Indian National Congress
 8  Biren Mitra  Oct 2nd Oct 1963 – 21st Feb  1965  INC – Indian National Congress
 9  Sadashiva Tripathy  21st Feb  1965 – 8th Mar  1967  INC – Indian National Congress
 10  Rajendra Narayan Singh Deo   8th Mar  1967 – 9th Jan 1971  SWA
 (President’s rule)   11th Jan  1971 –  3rd Apr 1971  N/A
 11  Biswanath Das   3rd Apr 1971 –  14th Jun 1972  Independent
 12  Nandini Satpathy    14th Jun 1972 –  3rd Mar  1973  INC – Indian National Congress
 (President’s rule)  3rd Mar  1973 –  6th Mar 1974  N/A
 13  Nandini Satpathy 6th Mar 1974 -16th Dec 1976  INC – Indian National Congress
 (President’s rule)  16th Dec 197  – 29th Dec  1976  N/A
 14  Binayak Acharya  29th Dec  1976 –  30th Apr 1977  INC – Indian National Congress
 (President’s rule)  30th Apr 1977 –  26th Jun  1977  N/A
 15  Nilamani Routray   26th Jun  1977 –  17th Feb  1980  JNP
 (President’s rule)  17th Feb  1980 – 9th Jun  1980  N/A
 16  Janaki Ballabh Patnaik  9th Jun  1980 –  10th Mar 1985  INC – Indian National Congress
 Janaki Ballabh Patnaik  10th Mar 1985 – 7th Dec  1989  INC – Indian National Congress
 17  Hemananda Biswal  7th Dec  1989 –  5th Mar  1990  INC – Indian National Congress
 18  Biju Patnaik  5th Mar  1990 –  15th Mar 1995  JD
 19  Janaki Ballabh Patnaik  15th Mar 1995 –  17th Feb  1999  INC – Indian National Congress
 20  Giridhar Gamang  17th Feb  1999 –  6th Dec  1999  INC – Indian National Congress
 21  Hemananda Biswal 6th Dec  1999 –  5th Mar  2000  INC – Indian National Congress
 22  Naveen Patnaik   5th Mar  2000 –  16th May  2009  BJD
 23  Naveen Patnaik  16th May  2009 – 21st May  2009  BJD
 24  Naveen Patnaik  21st May  2009 – 21st May  2014  BJD
 25  Naveen Patnaik  21st May  2014 – Present  BJD

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
shared on wplocker.com