Chief Ministers of Pondicherry List – Current CM of Pondicherry

Chief Ministers of Pondicherry List – Current CM of Pondicherry

Chief Ministers CM of Pondicherry List – Current Chief Minister of Pondicherry: Dear aspirants here we have given you the complete information regarding chief ministers of Pondicherry. Bellow you will find all names of Pondicherry Chief Ministers from the beginning in a table format. First chief minister of Pondicherry was Edouard Goubert. Current chief minister of pondicherry is V. Narayanasamy belong to INC party.

Chief Ministers of Pondicherry List:

No Name of Chief Ministers Time Party Name
 1 Edouard Goubert  1st Jul   1963 – 24th Aug 1964  INC – Indian National Congress
 2 V. Venkatasubha Reddiar   11th Sep 1964 – 9th Apr  1967  INC – Indian National Congress
 3 M. O. H. Farook   9th Apr  1967 –  6th Mar  1968  INC – Indian National Congress
4 V. Venkatasubha Reddiar  6th Mar  1968 – 18th Sep  1968  INC – Indian National Congress
  President’s Rule   18th Sep  1968 – 17th Mar  1969  
 5 M. O. H. Farook   17th Mar  1969 – 3rd Jan  1974  INC – Indian National Congress
  President’s Rule  3rd Jan  1974 – 6th Mar  1974  
 6 Subramanyan Ramaswamy  6th Mar  1974 – 28th Mar 1974  AIADMK
  President’s Rule  28th Mar 1974 – 2nd Jul  1977  
 7 Subramanyan Ramaswamy  2nd Jul  1977 – Nov 12th  Nov  1978  AIADMK
  President’s Rule   Nov 12th  Nov  1978 – 16th Jan 1980  
 8 M. D. R. Ramachandran 16th Jan 1980 –  24th Jun 1983  DMK
  President’s Rule  24th Jun 1983 – 16th Mar  1985  
 9 M. O. H. Farook 16th Mar  1985 –  4th Mar  1990   INC – Indian National Congress
 10 M. D. R. Ramachandran   8th Mar b 1990 – 3rd Mar  1991  DMK
  President’s Rule   3rd Mar  1991 – 4th Jul  1991  
 11 V. Vaithilingam   4th Jul  1991 – 13th May  1996   INC – Indian National Congress
 12 R. V. Janakiraman   26th May  1996 –  21st Mar  2000  DMK
 13 P. Shanmugam  22nd Mar 2000 – 15th May  2001  INC – Indian National Congress
 14 P. Shanmugam   24th May  2001 – 26th Oct 2001  INC – Indian National Congress
 15 N. Rangaswamy   27th Oct  2001 – 12th May 2006  INC – Indian National Congress
 16 N. Rangaswamy   13th May 2006 –  4th Sep  2008  INC – Indian National Congress
 17 V. Vaithilingam   4th Sep  2008 – 14th May 2011  INC – Indian National Congress
 18 N. Rangaswamy   17th May 2011 – 6 June 2016  AINRC
 19  V. Narayanasamy  6 June 2016 –  INC – Indian National Congress



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
shared on wplocker.com