Chief Ministers of Tripura List – Current CM of Tripura

Chief Ministers of Tripura List- Current CM of Tripura

Chief Ministers of Tripura List:

No Tripura Chief Ministers Name Chief Ministers of Tripura-Time Chief Ministers of Tripura-Party
 1 Sachindra Lal Singh  1st Jul  1963 –  1st Nov  1971  INC – Indian National Congress
President’s rule   1st Nov  1971 – 20th Mar  1972
 2 Sukhamoy Sen Gupta   20th Mar  1972 – 31st Mar  1977  INC – Indian National Congress
 3 Prafulla Kumar Das   1st Apr  1977  –  25th Jul 1977  CD
 4 Radhika Ranjan Gupta   26th Jul  1977 –  4th Nov  1977  JP
President’s rule   5th Nov 1977 –  5th Jan 1978
 5 Nripen Chakraborty   5th Jan 1978 – 5th Feb  1988  CPM
 6 Sudhir Ranjan Majumdar   5th Feb  1988 –  19th Feb 1992  INC – Indian National Congress
 7 Samir Ranjan Barman   19th Feb 1992 – 10th Mar  1993  INC – Indian National Congress
President’s rule  11th Mar  1993 – 10th Apr 1993
 8 Dasarath Deb   10th Apr  1993 –  11th Mar  1998  CPM
 9 Manik Sarkar  11th Mar  1998 – Present  CPM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
shared on wplocker.com