Chief Ministers of Kerala List – Current CM of Kerala

Chief Ministers of Kerala List – Current CM of Kerala

Chief Ministers (CM) of Kerala List – Kerala Current CM: The chief ministers list of Kerala is listed in the bellow table. This is useful information which helps you in all the competitive examinations. The first chief minister of Kerala is Shri E. M. S. Namboodiripad. Shri E. M. S. Namboodiripad belong to the party CPI – Communist Party of India. Current chief minister of Kerala is Shri Oommen Chandy. Shri Oommen Chandy belong the Indian National Congress Party.

Chief Ministers of Kerala List:

No Name of Chief Ministers Time Party
1 Shri E. M. S. Namboodiripad   5th Apr  1957 – 31st Jul  1959  CPI
President’s Rule  31st Jul  1959 – 22nd Feb  1960
2 Shri Pattom Thanupillai  22nd Feb  1960 –  26th Sep  1962  Praja Socialist Party
3 Shri R. Sankar  26th Sep  1962 –  10th Sep 1964  INC – Indian National Congress
President’s Rule  10th Sep 1964 –   6th Mar  1967
4 Shri E. M. S. Namboodiripad    6th Mar  1967 – 1st Nov 1969  CPM
5 Shri C. Achutha Menon   1st Nov 1969 – 1st Aug 1970  CPI
President’s Rule  1st Aug 1970 – 4th Oct  1970
6 Shri C. Achutha Menon   4th Oct  1970 – 25th Mar  1977  CPI
7 Shri K. Karunakaran 25th Mar  1977 –  25th Apr  1977   INC – Indian National Congress
8 Shri A.K. Antony   27th Apr  1977 –  27th Oct  1978   INC – Indian National Congress
9 Shri P. K. Vasudevan Nair  29th Oct  1978 – 7th Oct 1979  CPI
10 Shri C. H. Mohammed Koya  12th Oct  1979 – 1st Dec 1979  MUL
President’s Rule  1st Dec 1979 – 25th Jan  1980
11 Shri E. K. Nayanar  25th Jan  1980 – 20th Oct  1981  CPM
12 Shri K. Karunakaran   28th Dec  1981 –  17th Mar  1982  INC – Indian National Congress
13 Shri K. Karunakaran   24th May  1982 –  25th Mar  1987  INC – Indian National Congress
14 Shri E. K. Nayanar   26th mar  1987 – 17th Jun 1991  CPM
15 Shri K. Karunakaran  24th Jun 1991 –  16th Mar  1995  INC – Indian National Congress
16 Shri A. K. Antony   22nd Mar  1995 – 9th May 1996  INC – Indian National Congress
17 Shri E. K. Nayanar  20th May  1996 – 13th May 2001  CPM
18 Shri A. K. Antony  17th May  2001 –  29th Aug 2004  INC – Indian National Congress
19 Shri Oommen Chandy 31st Aug  2004 – 18th May  2006  INC – Indian National Congress
20 Shri V.S. Achuthanandan   18th May  2006 – 14th May  2011  CPM
21 Shri Oommen Chandy   18th May  2011 – Present  INC – Indian National Congress

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
shared on wplocker.com